Estetik Diş Hekimliği

Estetik Diş hekimliği; Hastanın yüzü ile uyumlu ve doğal görünümlü olarak yapılan, kozmetik uygulamaları da içeren tedavi şeklidir.

Diş tedavisinden sonra hastanın memnuniyeti sadece tedavinin başarısına bağlı olmayıp, ulaşılan estetik sonuçla da yakından ilgilidir. Estetik konusunda mutlaka hastanın da görüşü alınmalı, istekleri not edilmelidir. Ayrıca estetik sağlanırken biyolojik ve fonksiyonel bakış açıları da ihmal edilmemelidir. Antalya estetik diş hekimliği konusunda uzman personelimiz ile sizleri bekliyoruz.

Estetik diş uygulaması hangi durumlarda yapılabilir?

  • Dişlerde birçok sebebe bağlı oluşan renklenmelere ya da koyu ve renkli dişlere
  • Kazalara bağlı kırılan ön bölge dişlerine
  • Birçok neden bağlı olarak meydana gelen ön diş çürüklerine
  • Diş etleri çekilmelerinden dolayı kötü görünüme sahip dişlere
  • Diş eti tedavilerinden sonra dişlere estetik şekillendirilme yapılması
  • Ön bölgede birçok sebebe bağlı olarak kaybedilen dişlerin dudak ve yüz estetiğine uygun olarak şekillendirilmesinde

Zirkonyum diş kaplamaları nelerdir veya metal desteksiz porselen sistemleri nelerdir konusu son senelerde çok gündemdedir.


Eskiden porselenler metalle desteklenmek zorundaydı. Çünkü, porselen kırılgan bir malzeme altında metal bir alt yapı olmak zorundaki porselen kırılmasın. Metalin getirdiği dezavantajlar var öncelikle metal mümkünse ağızda kullanılmaması gereken bir malzeme zamanla korozyona uğrayabilir yani bir çeşit paslanma veya vücuttaki akımlarla enerji dengelerini değiştirebilir. Bazı kişilerin metale alerjisi vardır ve bu bireylerde kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir. 

Metal içerden cansız siyah bir renk verir buda dişin doğal durmasını önemli oranda engeller ayrıca diş etinden de siyah bir metal görünür. Bu yüzden günümüzde metal desteksiz sistemler çıkmıştır.
metal desteksiz sistemler bir çok ana gruba ayrılır bunlardan hangisinin bize uygun olduğunu hekiminize danışarak bulabilirsiniz.

Zirkonyum Diş Nerelerde kullanılabilir?

Zirkonyum diş, genelde estetik endişesi olan kişilerde, Diş renginin diş beyazlatma yöntemleriyle sonuç alınamayan durumlarda, ortodonti tedavisinin öngörülmediği ufak çapraşıklıkların tedavisinde, yapısal olark bozuk eski dolgularda, yıpranmış diş yüzeyine restorasyon amaçlı, arka dişlerde kaplama veya köprü olarak, implant üstü protez uygulamalarında kullanılabilir.

Diş Hekiminiz zirkonyum diş kaplamaları konusunda sizi daha detaylı şekilde artıları ve eksileri ile bilgilendirecektir.

Lamine Diş (Laminate Veneer), diş görünüşünü olumsuz şekilde etkileyen bozuk dişler için kullanılan estetik gülüş  tasarımı uygulamasıdır.  


Öncelikle Porselen Lamine diş yöntemi minimal invaziv bir yöntemdir. Yani dişin üzerinde az bir pürüzlendirme hatta bazı vakalarda hiç pürüzlendirme yapılmadan yapılabiliyor. Bu durum vakaya bağlı olarak değişebiliyor, hekimin karar vermesi gerekiyor.

Porselen lamine nedir, nasıl yapılır?
Lamine diş, tırnak kalınlığında, istenen renk, boy ve formda özel olarak hazırlanmış bir porselen tabakanın dişin ön yüzüne yapıştırılması işlemine denir. Porselenden imal edilen bu kaplamalar ortalama 0,7mm kalınlığında, ışık geçirgenliğine sahiptirler. Mevcut bir diş üzerine hassasiyetle hazırlanarak yerleştirilir. Porselen lamine diş, uygulanacak dişlerde az miktarda da olsa bir aşındırma yapmak gerekmektedir. Yapılan aşındırma işlemi dişin formuyla, rengiyle, konumuyla doğru orantılı olarak belirlenmektedir.

Porselen lamine diş uygulaması hakkında daha detaylı bilgileri hekiminize danışarak öğrenebilirsiniz.

Bonding Uygulaması Nedir?
Bonding Adeziv sistem dişin üzerine tek seansta bazı malzemeler uygulayarak dişin şeklini değiştirme işlemidir.

Bonding uygulaması sıklıkla diş aralıklarını kapatmakta kullanılır. Bir kaç dişin yada bir dişin aralıklarının kapatılmasında uygulanan bir yöntemdir.

Bonding uygulaması sonrası dişler diğer dişler kadar renk değişimi olur. Dişlere cilalama  uygulanarak lekelenmeye karşı dayanıklılığı sağlanır. Sigara, çay, kola ve kahvenin sebep olduğu lekelenmeler rutin diş temizliğiyle giderilebilir. Daha önceden Bonding uygulanana dişlere, yeniden bonding uygulaması yapılabilir. Bonding her yaşta kişiye uygulanabilir.


Bonding, genç yaştaki insanlarda bir travmayla veya düşme etkisi ile dişi kırıldığı zaman o kişiye porselen diş yapılamadığı zaman kullanılır. Dişin yarısının kırık olduğu durumlarda bonding uygulaması yapılabilir.
Kırık diş üzerine tekrar yeni diş yapmak tek seansta içerisinde uygulanabilir.

Bonding uygulaması minimal invaziv bir uygulama yani; dişe zarar vermeden dişe malzemeyi yapıştırarak yapılan bir yöntemdir. Çoğu durumda dişin sadece arasına veya dişin kırılan kısmına yapılan bir yöntemdir. Bu sebeple bonding tamamen dişi koruyucu bir uygulamadır.

Bonding uygulama, estetik diş hekimliğinin yapabildiği bir tekniktir. Bonding uygulamasında önemli olan konu hekimin bilgisine ve becerisidir. Bonding uygulaması estetik gülüş tasarımında çoğunlukla tercih edilir. 

Gülüş tasarımı, estetik diş hekimliği yöntemleri sayesinde yapılır . Yani bu porselen lamineler olabilir, kristal destekli veya zirkonyum destekli kaplamalarla, diş beyazlatma ile beraber ufak tefek bonding sistemleri ile veya hepsinin kombinasyonu şeklinde olabilir. Önemli olan burada hekim ile hastanın beraber görüşüp neye ihtiyacı olduğunu bulmaktır.

Gülüş tasarımında son senelerde değişik bir teknik çıkmıştır. Gülüş tasarımı provası yöntemidir. Bu teknik sayesinde estetik diş hekimi ile hasta beraber bir araya gelerek ağızda bazı özel mumlarla dişleri göstererek, dişleri birebir ağızda hissederek gülüş tasarımını oturtmak mümkün hale gelmiştir.

Gülüş tasarımında bir çok önemli unsur vardır.
Bunlar; yüzün şekli, kişinin cinsiyeti, kişinin yaşı, kişinin sosyal konumu, saçlarının uzunluğu gibi bir çok karakteristik bir araya gelir ve bu karakteristik özellikleri bir araya getirip kişinin yüzüne uygun dişi bulmak tabii ki hekimin tecrübesi aynı zamanda kişinin isteğiyle de orantılıdır. Kişinin isteklerini göz arda etmemek lazım ama hekimin tecrübesini de dikkate almak gereklidir. Burada zaten amaç hasta ile hekimin ortak bir bölende bulunmasıdır.

Gülüş tasarımınızı yapılmadan görmeniz mümkündür. Ağızda estetik diş ve gülüş tasarımını prova yapmanın en güzel yolu özel mumlar ile yapmaktır veya kompozit denilen malzeme ile ağızda dişe birebir malzeme ekleyerek yapmaktır.

Eskiden yapılan en büyük yanlış şu idi hatta günümüz dede yapılıyor. Önce hekim hastayı dinliyor, kişi diyor ki ben biraz daha uzun bir diş istiyorum, hekim ile hastanın uzunluktan kastı farklı olabilir bu sebeple dişleri ağızda görmek ve yaşamak daha güzeldir. Diyelim ki istenildiği gibi uzun dişler yapıldı, ağızda dişleri denedik bu konuşmayı etkileyebilir veya yemek yemeyi etkileyebilir o yüzden ağızdaki ince dengeleri bozmadan gülüş tasarımını yapmak çok önemli bir konudur.

Gülüş tasarımı ile sağlıklı dişlere, kavuşmanız mümkündür. Diş beyazlatmabondingporselen lamine diş kaplamalarızirkonyum dişortodonti tedavisi, pembe estetik ve implant diş tedavisine kadar birçok diş tedavi yöntemi gülüş tasarımını kapsamaktadır.

Gülüş tasarımı, diş hekimliği, estetik ve sanatın birlikte uygulanarak, yüze özel ve ideal bir gülüşü sağlayabilmektir. Dişlerimiz, birbirleri ve onları çevreleyen yumuşak dokular ile uyumlu olarak dizilmiştir. Sağlıklı, estetik ve güzel bir gülüşün temel elemanları dişlerimizdir dolayısıyla diş şekilleri ve anatomik özellikleri hakkında kapsamlı olarak bilgi sahibi olmak tüm tedavilerin temelini oluşturur. İyi tasarlanmış bir gülüşün nasıl olması gerektiği hakkında daha fazla fikir sahibi olabilmek için, yüz hatlarının iç ve dış kenarları incelenmelidir. Yüz hatları, cinsiyet, yaş, gülüş simetrisi, dişlerin sıralanışı ve renkleri, dudaklar ile diş etleri estetik gülüş tasarımını belirleyen faktörlerdir. 

Gülüş tasarımında tüm bu faktörler göz önüne alınarak dişlerin formu belirlenir. Gülüş tasarımıyla daha genç görünmek, senelerin dişler ve dudak çevresindeki izlerini silmek ve daha dinamik şekilde görünmek mümkündür.
Gülüş tasarımı teknikleri ile beraber diş hekiminde tecrübesini, becerisini ve estetik sanatını uygulaması çok önemlidir.

Diş hekiminize estetik gülüş tasarımı ve teknikleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Estetik Gülüş tasarımında diş beyazlatma yöntemi yine çok tercih edilen tedaviler arasındadır.

 Diş beyazlatma iki yöntem ile uygulanabilir;
Bunlardan birincisi ofis tipi beyazlatma yani hekimin kliniğinde veya muayenehanesinde hastasına sunduğu diş beyazlatma yöntemidir.

Ofis tipi diş beyazlatma dişlerin üzerine uygulanan özel bir solüsyonla diş etleri korunarak yapılan bir uygulamadır. Özel bir ışın kaynağı ile bu lazer olabilir yada yüksek kaynaklı bir ışın kaynağı olabilir hekimin tercihine bağlıdır. Bu ışın kaynağı ile dişlerin beyazlatılma işlemidir.
Bu uygulama yaklaşık 45 dakika ile 1 saat kadar sürer . Bazı kişilerde birden fazla seans yapmak gerekebilir.
Ofis tipi diş beyazlatma işleminin sonunda kişinin dişleri birkaç ton daha beyaz hale gelmektedir.
Diş beyazlatma, özel solüsyonlarla ve özel tekniklerle dişin içinde olan lekelenmeleri giderme yöntemidir. Yani diş temizleme ile diş beyazlatma tamamen farklı tedavilerdir.
Diş temizleme, dişin üzerinde varolan lekeleri çıkartmak için yapılır.
Diş beyazlatma, seneler boyunca veya genetik olarak dişi sarı olan bireylerde dişin içindeki sarartan malzemeleri çıkartma işlemidir.

Dişlerimizi neler sarartır?
Dişlerimizi sarartan en büyük etkenler, tabiî ki öncelikle çok tükettiğimiz çay,kahvedir. Bunların yanı sıra sigara tüketimi de sağlığınıza ve dişlerinize çok zarar veriyor. Ayrıca kırmızı şarap ve diğer gıdalardaki renk verici bazı maddelerinde dişlerimize büyük ölçüde yıkıma sebep olmaktadır.
Maalesef yaşlanmada dişleri sarartan etkenlerden biridir. Yaş ilerledikçe dişlerimiz sararıyor, çatlıyor, yüzeyi daha pürüzlü hale geliyor ve pürüzlü hale geldiği için dişler daha fazla leke tutar hale geliyor.

Diş beyazlatma yeterli gelmiyorsa porselen lamine diş yöntemi yani dişlerin üzerine özel porselen yaprakçıklar yapıştırılabilir veya bonding uygulama işlemi de bize diş beyazlatma ile beraber yardımcı olabilir.

Diş beyazlatma da ikinci yöntem, ev tipi diş beyazlatma yöntemidir.
Ev tipi beyazlatma yönteminde hekim öncelikle kişi ile oturup bir değerlendirme ve dişlerin beyazlatmaya uygun olup olmadığını o seans değerlendirmiş olur. Kişiden özel bir ölçü alınır, bu ölçüye göre tam ağza oturan dişine ve diş etlerine taşmayan bir plak hazırlanır.Bu plakla beraber evde kullanacağı hekimin belirleyeceği özel bir marka kullanılır burada önemli konu şudur düzgün ve kaliteli bir marka kullanmak türk diş hekimliği birliği ve dünya gıda enstitüsü onaylı bir marka olmalıdır.Yani dişlerinizi beyazlatmak için kesinlikle marketlerden yada dışarıdan aldığınız ürünleri kullanmayın. Başta bu ürünler dişleri beyazlatıyor görünsede dişlere zarar vermektedir.
Ev tipi beyazlatmada hazırlanan özel plaklar sayesinde hekim hastaya nasıl kullanması gerektiğini detaylı bir şekilde anlatmaktadır. Yaklaşık günde 3-4 saat hazırlanan plağı takarak birkaç günde dişler daha beyaz hale geliyor.

Ev tipi diş beyazlatma ile ofis tipi diş beyazlatma sistemi arasında aslında çok büyük bir fark yoktur. Sadece süre farkları vardır.Bu sebeple hastanın hangi yöntem ile diş beyazlatma işlemini yapmak isteyeceğine karar vermesi gerekir. Bazı kişilerin alışkanlıklarına görede karar verilebilir. Örneğin kişi çok fazla kahve, çay ve sigara kullanıyorsa, bu alışkanlıklarına sahip kişilerin daha fazla diş beyazlatma ihtiyacı ollacaktır bu sebeple ev tipi diş beyazlatma yöntemini tercih edebilir. Kişinin kullanım alışkanlıklara bağlı karar vermek gerekir.

Diş beyazlatma için dışarıdan kesinlikle bilmediğiniz ürünler (karbonat, çamaşır suyu vb. gibi) yada yöntemler kullanılmamalıdır. Çünkü diş minesi çok özel bir doku çok sert bir doku olmasına rağmen aşınabilir. Mine dişlerin yüzeyini örten tabaka bunun altında daha zayıf olan dentin tabakası vardır. Dentin tabakasına inildiği zaman artık hassasiyetler ve problemler başlar. Bu yüzden diş minesini iyi korumak lazım, kesinlikle dişimize hekimimizin önerdiği diş beyazlatma yöntemi için kullanılması gereken malzemeler haricindeki herhangi bir ürünü kullanmamanız sağlığınız için çok önemli bir konudur.

Estetik Diş Hekimliği
Görüşme Başlat
1
Nasıl yardımcı olabilirim ?
Merhaba Nasıl Yardımcı Olabilirim ?